Žilky, pigment, jizvy

Laserové odstranění rozšířených žilek a ostatních cévních lézí na obličeji i na těle

Na klinice je od září v provozu zcela nový unikátní absolutně nejmodernější laser americké firmy Candela – V beam Platinum.

Jedná se o pulsní barvivový laser s proměnnou délkou pulsu určený pro léčbu všech cévních lézí bez vzniku purpury bezprostředně po zákroku.

Žilky na obličeji, na nose a nosních křídlech, metličky na dolních končetinách, malé angiomy či haemangiomy lze odstranit laserem s dynamickým chlazením.Slouží pro ambulantní laserovou sklerotizaci cév a metliček do průměru 1.5 mm na obličeji a nohou, bělení naevi flamei, ale i strií, jizev a bradavic. Výsledky má rovněž má rovněž u léčby psoriázy.

Princip odstranění

Paprsek cévního laseru se selektivně váže na krevní barvivo (hemoglobin) a rozkládá ho a je tělem vstřebán v průběhu několika týdnů (obdobně jako se vstřebají modřiny. Nedojde k porušení kůže. Vhodné jsou žilky do průměru 2 mm. Bezprostředně po zákroku jsou ošetřená místa několik hodin začervenalá.
prvních několik dní po zákroku je vhodné plošku ošetřovat hojivou mastí (calcium panthotenicum), při pobytu na slunci používat krémy s vysokým ochranným faktorem, omezit sportovní činnost či koupel v horké vodě a saunu.
Všechny tyto faktory způsobují zvýšené prokrvení s následnou snahou organismu o novotvrobu žilek.

Samotné odstranění

Samotný výkon je prováděn ambulantně u kožního lékaře, je téměř bezbolestný, cíleně zaměřený na žilky. Při prvním sezení se počítá s 80% účinností a cévní léze jsou touto metodou odstranitelné ve 100%, pouze záleží na počtu sezení.
Cévky do šíře 0,4 mm se stávají ihned po zákroku neviditelné, cévky do průměru 1 mm jsou většinou odstraněny po jednom ošetření, cévky v průměru 1 - 2 mm vyžadují k dokonalému odstranění 2 - 3 zákroky.

Kontraindikace

Nedoporučuje se zákrok provádět na opálené pokožce, v graviditě, u onkologických onemocnění, u dekompenzovaného diabetu, u epilepsie atd..

Jak laser pracuje?

Laserový paprsek se zachytí v žilkách, zataví je a tělo je postupně vstřebá.
Oproti starším laserům nejsou vidět skvrny po léčbě.
V-beam laser se považuje za jeden z nejlepších pro léčbu cévních lézí.
Součástí přístroje je i pantentovaný systém dynamického chlazení DCD pro tepelnou ochranu pokožky a větší komfort klienta.

Laserové odstranění pigmentací

U některých typů pleti může dojít vlivem věku, užíváním některých léků nebo nadměrného slunění k vytvoření tzv. stařeckých pigmentových skvrn, slunečních pigmentací, pih a jiných hyperpigmentací. K velmi rozšířené změně na pokožce patří bezesporu vznik hyperpigmentace – melasma, která bývá způsobována genetickou dispozicí, ale velmi často je také pozorována u žen v průběhu těhotenství a při užívání hormonálních léčiv.

Nejčastěji se pigmentové skvrny vyskytují na obličeji a na hřbetech rukou, ale i na jiných částech tělního povrchu. Aktivačním prvkem je prokazatelně UV záření. Mnohdy nemusí být pobyt na slunci dlouhodobý a i přesto, že se pacient chrání krémem s vyšším UV faktorem, mohou tyto nevzhledné, temně hnědě zbarvené skvrny nepravidelného tvaru vystoupit. Nejčastěji se tak děje v partiích obličeje a krku, tedy na čele, na tvářích, na horním rtu, na spáncích atd. Korektory nebo make-up většinou na skrytí takovýchto skvrn již nestačí.

Princip odstranění hnědých pigmentů spočívá v jejich roztříštění a následném vstřebání, či vyloučením sloupnutím povrchové vrstvy kůže.

U povrchových lézí ošetřená ploška ztmavne, do 2-3 týdnů se oloupne, u dermálně uložených pigmentů dochází k pozvolnému probledávání ložiska.
Zákrok je téměř bezbolestný.

Prvních několik dní je vhodné plošku ošetřovat hojivou mastí (calcium panthotenicum) a při pobytu na slunci používat krémy s vysokým ochranným faktorem.

Nedoporučuje se zákrok na opálené pokožce, v graviditě, u onkologických pacientů, u dekompenzovaného diabetu, u epilepsie.

Depilaci lze provádět kdekoliv po těle - obličej ( horní ret, brada, krk, korekce obočí, tváře, u mužů depilaceš vousů), horní a dolní končetiny(stehna a lýtka), oblast třísel, podpaží, ramena, záda ..

Rozhodující, a vždy naprosto nutná součást jakéhokoliv zvoleného způsobu léčby pigmentace, je důsledná fotoprotekce, tj. zamezení působení slunečního záření na pokožku. Melanocyty zodpovědné za vznik pigmentací mohou být stimulovány jak UVA, tak UVB zářením, pacient tedy musí trvale a celoročně používat kvalitní krémy s vysoceochrannými filtry – SPF 30 – 50.

Laserové odstranění jizev

Technika odstranění jizev laserem

K odstranění či úpravě jizev je využíváno několik typů laserů. U hypertrofických jizev (vystouplé jizvy obvykle se tvořící po popáleninách), keloidních jizev (nepravidelné vystouplé shluky zjizvené tkáně) a červených jizev se používá cévní laser – paprsek laseru v jizvě skoaguluje („svaří“) drobné cévky, které jizvu prokrvují, a jizva se postupně zatáhne, zbledne a zmenší. Předností odstranění jizvy laserem je šetrnost, díky které nevznikají rozsáhlé otevřené rány, dochází k rychlému hojení jizvy a nejsou nutná další ošetření či kontroly.
Fyzikální vlastnosti laserového paprsku umožňují intenzivní působení na cílové místo. U keloidních a hypertrofických jizev se odstranění jizev laserem může kombinovat s injekčním podáním látky Diprophosu, která jizvu „rozpustí“.
Po jeho několikaminutovém ošetření vzniká v místě působení stroupek, který se později odloupne.

Před laserovým odstraněním jizev

Při první konzultaci lékař zhodnotí stav a charakter vaší jizvy a určí, zda je ošetření jizvy laserem žádoucí. Požadujete-li odstranění rozsáhlejších jizev, je třeba počítat s tím, že může být nezbytné zákrok jednou či vícekrát opakovat.

Po odstranění jizev laserem

Při použití cévního laseru může být ošetřované místo lehce zarudlé – zarudnutí vymizí během několika hodin. V průběhu hojení vznikne drobný stroupek. Někdy je ošetřené místo překryto náplastí, která může být druhý až třetí den odstraněna. Pokud se jedná o velmi malý zákrok, překrytí náplastí nemusí být nutné.
Ošetřená místa je třeba pečlivě chránit před slunečním zářením po dobu několika týdnů. Doporučuje se používat krémy s vysokým ochranným faktorem (50+).
Také je vhodné ošetřenou jizvu potírat hojivou mastí, kterou vám doporučí lékař. Další opatření nejsou nutná.

Jaký je výsledek odstranění jizev laserem?

Efekt odstranění jizev laserem nastupuje pozvolna v několika měsících, kdy postupně jizva bledne a oplošťuje svůj tvar. Postupně získává barvu okolní kůže. Jestliže byla vaše očekávání realistická, pravděpodobně budete s výsledkem spokojeni.