Kdy nastává čas pro Mini Facelift

Obecně většinou kolem 40 roku života, avšak vždy je nutno vědět, že operace je záležitost přísně individuální, závislá na mnoha faktorech. Velkou roli zde hraje dědičnost, způsob života, pracovní zatížení a skutečnost jak silně je člověk vystaven stresujícím faktorům. Na vzhledu každého jednotlivce se podílí i výživa, pravidelnost péče o pleť a celkový zdravotní stav a zda-li člověk kouří.. V individuálně různé věkové hranici dochází k projevům stárnutí, které se projevuje vysycháním pokožky, ztrátou její elasticity a poklesem kůže v určitých partiích těla. Vytvářejí se kožní záhyby, přibývají vrásky. Tehdy nastává okamžik, kdy je ještě možné odsunout projevy stárnutí prostřednictvím zásahu plastického chirurga. Horní věková hranice je určena celkovým zdravotním stavem klienta/ky.

Je třeba vědět, že ve vyšším věku je i při dobrém zdravotním stavu operace rizikovější a hojivost pomalejší.

Co se dá od operace očekávat

Při operačním zákroku se napne kůže v oblasti, tváří, krajiny dolní čelisti. Nelze však obecně tvrdit, že klient/ka bude po operaci vypadat o deset let mladší, někdy je výsledek výraznější, jindy nikoliv. V případě štíhlého obličeje je efekt nápadnější než u jedinců se silnou vrstvou podkožního tuku. Velmi záleží též na kvalitě kůže, aby byla tažná, nepříliš křehká, dobře posunlivá proti spodině a nepříliš suchá a tenká. Všechny tyto faktory rozhodují o výsledku operace.

Dalším problémem jsou vrásky, zejména nosoretní rýhy kolem úst, také na tvářích a v oblasti vnějších koutků očních. Je třeba vědět, že vráska v kůži znamená, že kůže je zlomená, podobně jako když přeložíte list neporušeného papíru. Jinou otázkou jsou mimické vrásky, které jsou způsobeny pohybem mimických svalů obličeje. Tyto vrásky se i po větším vypnutí znovu vytvoří, protože mimiku obličeje nelze vyřadit. Cílem zmíněného operačního zákroku je odstranit stopy stárnutí při zachování přirozeného vzhledu.

Efekt operace je trvalý, je vypnuta kůže obličeje, ale i podkoží, které stárne spolu s kůží. Je však nutné si uvědomit, že operace nezastaví proces stárnutí. Ten pokračuje dál a po určité době od operace bude klient/ka vypadat asi jako před zákrokem. Jestliže však splňuje všechny podmínky je možné operaci opakovat. Délka času k zopakování zákroku je různá, závisí na kvalitě kůže, síle podkožního tuku, životosprávě a péči, kterou klient/ka sám/a sobě věnuje.

Velmi důležitá obecně je motivace, která vede k podstoupení zákroku.

Předoperační pokyny

  • Klient/ka musí mít v pořádku krevní odběry dle našich požadavků (klasický malý KO)
  • Klient/ka nesmí trpět žádnou virovou nebo jinou chorobou či být v rekonvalescenci
  • Alespoň jeden měsíc před operací nesmí klient/ka užívat žádné léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou např. Acylpiryn,Acylkoffin,Aspro…, zvyšuje se tím podstatně riziko silného krvácení během operace, takový/á klient/ka nemůže být operován/a !
  • Je třeba počítat s týdnem volna, za tuto dobu opadne obvykle otok a vstřebají se modřiny
  • Nenalíčená, oblečení ne přes hlavu oblékané /halenka,košile/
  • Pokud kouříte, nekuřte po dobu hojení
  • O způsobu platby informuje recepce, do 10.000 Kč je možné platit kartou, nad 10.000 Kč je nutné platit hotově.

Vlastní operace a pooperační období

Provádí se na specializovaném pracovišti v lokální anestezii. Délka operace je v průměru 1 hodiny.. Řez je veden před ušním boltcem dolů,kopíruje boltec,opět těsně kolem ušního lalůčku. Po operaci je přiložen kompresivní obvaz na operované plochy. Během pooperačního období je v zájmu klienta , aby se řídil pokyny operatéra, ten také stanoví režim kontrol. Rychlost hojení ran je individuální a stehy jsou odstraňovány postupně podle hojení ran.

V místech, kde byla kůže uvolněna od spodiny, aby mohla být vypnuta je několik týdnů porušena citlivost, která se postupně upraví. Delší dobu může přetrvávat v oblasti ušních lalůčků. V pooperačním období se nosí elastická komprese na hlavě do doby 1 týdne až 10 dnů. Minifacelift lze kombinovat s výplněmi nosoretních vrásek anebo s použitím liftingových nití. Velmi často provádíme současně i operaci horních a dolních víček, pokud je to třeba.

Dále je třeba uvážit, zda se vystavovat slunci či nikoliv, protože sluneční záření vysušuje kůži, ta se ztenčuje a dochází ke zvýšené tvorbě vrásek, používat ochranný krém s UV faktorem.

Komplikace

  • V případě operace obličeje je to zejména pooperační krvácení, jehož výskyt se snažíme omezit na minimum.
  • Proto jsou nutné krevní odběry před výkonem.
  • Krevní podlitiny na tvářích a krku nepředstavují žádné riziko a mohou se po operaci vyskytnout. Vstřebávají se během 1 týdne, jejich výskyt je individuální. Poranění lícního nervu při operaci známe pouze z literatury, znamená totiž hrubou nedbalost operační techniky a anatomie. K rizikům operace náleží i výskyt poruchy citlivosti v oblasti ušních lalůčků, kdy výjimečně může přetrvávat. Kvalita jizev je závislá na individuálním hojení.