Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob trápící především mladistvé, ale nejen je. Mezi projevy akné patří různě zanícené pupínky, černé tečky, zarudnuté skvrny či abscesy, které vznikají ucpáním vývodu mazových žláz.

Akné vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají jizvy. Stav zhoršuje také přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy která přeměňuje testosteron na silnější androgen – dihydrotestosteron.

Hlavní příčiny tvorby akné

Není dosud zcela jasné proč někteří lidé trpí akné a jiní ne. Mezi faktory spojené s akné náleží následující:

  • Dědičnost
  • Hormonální aktivita, tj. menstruační cyklya puberta.
  • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábaní způsobuje zánět kůže
  • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry
  • Bakterie v pórech
  • Požívání analobických steroidů
  • Používání léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny
  • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků

Jak na jizvy po akné?

Chemický peeling

Peeling kyselinou glykolovou je speciální efektivní metoda omlazování kůže profesionálně provedená lékařem. Jedná se o kontrolovaný proces odstraňování povrchových kožních buněk, jehož výsledkem je lepší vzhled kůže. Na obličej je aplikován roztok s vysokou koncentrací kyseliny glykolové.

Po krátké době je chemicky neutralizován speciálním roztokem a tím ošetření ukončeno. Pokožka se stává na pohled hladší, zářivější, pevnější, zdravější. Nedochází při něm k toxickému působení na buňky, jako při dříve používaných chemikálií.

Chemický peeling je zaměřen na ošetřování pokožky, zejména pro nepravidelnosti pigmentace, akné, jizvy po akné, velmi jemné vrásky a poškození pokožky z nadměrného slunění a jiných klimatických vlivů.

Chemický peeling také dočasně stahuje rozšířené póry a reguluje tvorbu mazu. Ošetření spočívá v odstranění starých poškozených vrstev pokožky a její opakované novotvorby.

Dle typu a stupně poškození pokožky je nutno provést pro dobrý efekt léčby kúry, a to v počtu 1 - 6 ošetření.

Podle citlivosti Vaší pokožky a lékařem zvolené koncentrace chemického peelingu, můžete mít při aplikaci pocit mírného štípání a pálení, což jsou zcela běžné průvodní jevy tohoto ošetření pokožky.

V následující době po ošetření může dojít k mírnému nebo silnějšímu odlupování vrstev pokožky, a mírnému nebo výraznému zarudnutí s otokem ošetřených lokalit. I tyto popsané příznaky jsou z pohledu léčebného procesu žádoucí. Mohou přetrvávat několik dní, až jeden týden po zákroku. Vždy záleží na typu postižení, citlivosti Vaší pleti a koncentraci použité kyseliny.

Vhodná je příprava pokožky "domácím peelingem" dle pokynů lékaře

Rizika

Rizikem chemického peelingu je možné dlouhodobější přetrvávání zarudnutí obličeje (i několik týdnů a změny pigmentace u přecitlivělých osob). Aplikací chemického peelingu nelze korigovat hlubší mimické vrásky, nelze jím nahradit plastickou operaci ani laserový zákrok. Během absolvování léčebné kúry je nezbytné se chránit před sluncem i jeho nepříjemnými paprsky ochranným krémem, který Vám doporučí lékař dle typu pleti.

Jaké zlepšení můžete čekat po chemickém peelingu?

Pomocí chemického peelingu a při správném zvolení přípravků k domácímu ošetření dochází k:

  • projasnění pleti
  • zvýšení hydratace a pružnosti
  • zmenšení pórů
  • vyhlazení vrásek
  • vyhlazení jizviček po akné
  • barevnému sjednocení
  • odstranění nežádoucích pigmentací
  • odstranění projevů akné
  • odstranění projevů stárnutí pokožky vlivem slunečního záření

Vaše pleť bude hebká, zdravější a zářivější!

Jemné obrušování

K odstranění jemnějších a ne tak hlubokých jizev po akné se využívá i dermabraze, což je vlastně mechanické zbrušování povrchu pokožky. Velkým hitem je vakuová diamantová mikrodermabraze. Přístroj pokryje pokožku diamantovými krystalky nebo mikrokrystalky oxidu hlinitého, které jemně obrušují jizvičky. Zároveň je spuštěn i odsávací systém, který na ošetřovaném místě vytvoří vakuum, jehož působením dochází ke zlepšení lymfatické drenáže obličeje a k potlačení následných otoků. Lékař pracuje šetrně s koncovkou tak, aby docházelo k obrušování pokožky jen do požadované hloubky. Poté je pokožce dopřána regenerace se zvýšenou buněčnou obnovou. Diamantová mikrodermabraze se může kombinovat s laserovou gelovou maskou s biostimulačním laserem, která pleť pročišťuje, regeneruje a pomáhá hojit místa po zákroku. Pro dobrý výsledek se doporučuje zopakovat tuto metodu alespoň čtyřikrát až pětkrát.

Laserové paprsky

Jednoznačně nejlepších výsledků při léčbě akné a odstraňování jizviček jím způsobené lze dosáhnout laserem. Tento zákrok je ambulantní a není ani výrazně bolestivý. Jen na citlivých místech obličeje můžete cítit drodbné štípání.

Zákrok trvá zhruba 20 minut. Po dokonalém očištění pleti je obličej ošetřen pomocí laserového přístroje tak, aby byla pokryta celá plocha obličeje. Laser je vybaven vlastním chlazením a pro větší pohodlí je pacient ještě chlazen chladicím gelem.

Po celém ošetření může být aplikován i zklidňující krém. Ošetření laserem má povětšinou opravdu výborný efekt, ale na základě dalšího vyšetření dermatologem a zhodnocení je vhodné opakovat ještě jednou nebo dvakrát, ale nemusí to být pravidlo. Po zákroku dochází k zarudnutí ošetřených míst - tento projev však mizí během několika hodin, nejpozději několika dnů. Při ošetření citlivých míst se mohou objevit i povrchové puchýřky nebo stroupky. Pleť je samozřejmě nutné (jako u všech metod odstraňování jizev po akné) chránit před slunečními paprsky a po dobu několika měsíců používat krémy s vysokým ochranným filtrem.